***FACEBOOK FANS***

PRODUKT

Hrací koberec pre deti, kusové koberce, detské koberce, hrací koberec, koberec cesty, koberce pre deti

detské koberce, detský koberec, koberec cesty, koberec pre deti, kusové koberce, kvetinové koberce, koberce jednofarebné

dětské koberce, dětský koberec, koberec silnice, koberec pro děti, kusové koberce, květinové koberce, koberce jednobarevné,

Hrací koberec pro děti, kusové koberce, dětské koberce, hrací koberec, koberec silnice, koberce pro děti

Baba szőnyegek gyerekeknek, Játék szőnyeg gyerekeknek, szőnyegek gyerekeknek, Fürdőszoba szőnyeg , Padlószőnyeg, Szőnyeg, Rongyszőnyeg


Ako vybrať vhodný koberec do izby

Úvod O kobercochAko vybrať vhodný koberec do izby

Ako vybrať vhodný koberec do izby


Pri výbere vhodného koberca budete určite hľadať odpovede na mnoho otázok. Z akého materiálu je koberec vyrobený? Akú technikou? Ako sa udržiava? Ako dlho vydrží? Koľko stojí?


Samozrejmosťou je potom výber správnej farebnosti a veľkosti. Ponuku na trhu tvoria koberce zo syntetických (polypropylén) a prírodných materiálov (vlna, hodváb, kokosové vlákno atď.). Medzi hlavné prednosti umelých strojových kobercov patrí ich ľahká údržba a priaznivá cena. Vyrábajú sa masovo vo veľkých sériách, a tak sa musíte vopred zmieriť s myšlienkou, že po rovnakých kobercoch budú chodiť tisíce ďalších ľudí. Pokiaľ ale radi často meníte interiér, je zbytočné investovať do drahého peržana.


Koberce z prírodných materiálov sa vyrábajú niekoľkými technikami: ručným a strojovým viazaním a ručným a strojovým tkaním. Najpoužívanejším materiálom už od pradávnych čias je vlna. Firmy vyrábajúce strojovej vlnené koberce oslovujú renomované svetové dizajnérmi. Ide teda už o veľmi kvalitnú dizajnové a pomerne hodnotné kusy za primeranú cenu a s dlhou životnosťou.


Aké sú kvalitné perzské koberce


Koberce z prírodných materiálov sa vyrábajú niekoľkými technikami: ručným a strojovým viazaním a ručným a strojovým tkaním. Najcennejšie a najhodnotnejšie sú však koberce ručne viazané a tkané. Kúpou takýchto kobercov investujete nielen do bytového doplnku, ale do jedinečného originálu - umeleckého diela, ktorého hodnota v čase stále stúpa. Naviac váš domov dostane aj akýsi nádych orientu, pretože ručná väzba má tradíciu predovšetkým v krajinách ďalekého východu - Iránu (bývalá Perzie), Indii, Číne, Afganistanu, Turecku, Nepálu a ďalších.


Na dekoroch sa však už neodráža len pôvodné orientálne vzory, ale ponuka sa prispôsobuje európskej jednoduchosti a farebnosti (predovšetkým u nepálskych kobercov). Cenu koberca ovplyvňuje niekoľko faktorov: počet uzlíkov na 1m2 (kvalitné sú cca od 60 000 uzlíkov na m2), kvalita vlny, druh osnovy a náročnosť vzoru.


Kvalitu vlny určuje, kde ovce žije. Všeobecne platí, že najkvalitnejšie vlnu majú ovce žijúci vo vysokohorských oblastiach. Aby boli lepšie chránené pred nepriazňou počasia, obsahuje ich vlna silnú vrstvu tuku - lanolínu, ktorý potom, u perzských kobercov, zabraňuje vsakovanie nečistôt. Najdrahšie koberce sú tkané a viazané z tibetskej vlny. Pri lacnejších prevažuje vlna novozélandská.


Ak potrebujete mimoriadne trvanlivý a takmer nezničiteľný koberec, potom je najvhodnejšie vlnený, ručne viazaný na vlnenú osnovu. Väčšina kobercov sa viaže na bavlnenú osnovu, vlnená je však oveľa pevnejšia a koberec celý z vlny vydrží prakticky všetko. Pravé kvalitné Peržanmi by mali vydržať až 250 rokov!  


Ak si chcete zaobstarať koberec skutočne výnimočný - potom jedine hodvábny. Hodváb dodáva kobercu nádherný lesk a vynikne na ňom aj ten najdrobnejšie a nepropracovanější vzor. Je navyše nižší a ľahší ako koberce vlnené a preto vhodný aj na zavesenie na stenu ako dekorácia.


Ako si kúpiť ten správny koberec

Koberce majú veľa predností, ale aj tienistých stránok. Keďže sú mäkké a príjemné na došľap a dotyk inými časťami tela, sú teplé, zútulní interiér a dokážu udržať v miestnosti viac tepla, mnohí na ne nedajú dopustiť. Ďalšou prednosťou kobercov je jednoduchá a rýchla pokládka, na ktorú ani nepotrebujeme odborníka, ak sme trochu zruční. Stačí si na internete nájsť krátke inštruktážne video. A ak nechceme zrovna napríklad ručne vyrobený kúsok z Perzie, sú oproti ostatným podlahovinám aj cenovo dostupné.


Ako si však vybrať práve ten koberec, ktorý najlepšie poslúži našim potrebám?  Koberce delíme podľa materiálu, techniky výroby, prevedenie nášľapné plochy, spôsobu pokládky, farieb a vzorov. Dôležitá je tiež hrúbka koberca, počet vrstiev, druh integrovanej izolácie a pod...


Aké  ich delíme a aké sú rozdiely v kobercoch

Pred voľbou koberca sa pripravme na to, že výber je neuveriteľný. Koberec si môžeme kúpiť ako v hobby markete, tak v špecializovaných predajniach. Základné delenie kobercov je na kusové a celoplošné, ktoré sa predávajú v metráži. Do každej miestnosti pritom vyberáme koberec podľa iných kritérií, je preto potrebné mať premyslené, kde bude položený, ako má byť veľký, a akú bude plniť funkciu. 


V každom prípade platí, že cena bude zodpovedať použitému materiálu. Najlacnejšie sú koberce syntetické, z umelých vlákien (polyamid (PA), polyester (PES), polypropylén (PP) a polyakryl (PA)). Drahšie sú koberce z prírodných materiálov, predovšetkým z vlny, hodvábu a bavlny. Vyrába sa však aj koberce z kombinácie umelých a prírodných materiálov.


Koberce z umelých materiálov


Koberce z umelých materiálov sú lacné, tvarovo stále, antistatické a odolávajú roztočom. Vyrába sa nepreberne vzorov a farieb sýtych odtieňov (sýtejších ako u kobercov z prírodných materiálov). Majú však nižšiu životnosť, sú náchylnejšie na vytlačenie a poškodenie vlákien pri vyššej záťaži.


Koberce z prírodných materiálov


Koberce z prírodných vlákien majú vynikajúce izolačné schopnosti, sú príjemné na dotyk, odolné voči znečisteniu a skvelo regenerujú po väčšom zaťažení (vlákno sa dokáže spamätať aj po dlhodobom zaťažení). U celoplošných kobercov z prírodných vlákien dokonca vzniká akési charakteristické mikroklímu, kedy tieto koberce dovedú regulovať vlhkosť v miestnosti (pohltí nadmernú vlhkosť, alebo ju naopak v suchom byte vydajú). Sú však náročnejšie na údržbu a po čase takzvane pĺznu. Samozrejmosťou je vysoká cena prírodných kobercov.


Kam sa ktorý koberec hodí?


Z umelých materiálov sa do domácností hodia koberce z polyesteru. Odolávajú škvrnám, ktoré spôsobujú látky rozpustné vo vode, sú stálofarebné a udržujú si vysoký jas. Priadza sa vyrába takmer výhradne z použitých PET fliaš, čiže kúpi polyesterového koberce šetríte prírodu - pomáhate recyklovať odpady.  Ideálne sú do domácnosti tiež koberce z polyakrylátu. Svojimi vlastnosťami sa značne blíži kobercom z prírodných materiálov. Hrejú a sú príjemné na dotyk, sú stálofarebné a majú dlhú životnosť.


Koberce zo syntetických materiálov


Najlacnejšie zo syntetických materiálov sú koberce polypropylénové. Majú však nízku stálofarebnosť, rýchlo sa špiní a veľa zle čistí. Vôbec preto nie sú vhodné do namáhaných priestorov, používajú sa predovšetkým ako dekoratívne podlahová krytina v miestach, kde je minimálna prevádzka. 


Koberce z polyamidu


Koberce z polyamidu sú najčastejšie kupované, hodí sa do väčšiny priestorov. Polyamidové vlákna sú zvyčajne duté, preto sú tepelne a zvukovo izolačné vlastnosti tohto materiálu ideálne. Polyamid má tiež výbornú tvarovú pamäť, hodí sa preto pre dlhodobú záťaž. Vlákna sa dobre narovnávajú.


Koberce z prírodného vlákna


Medzi koberce z prírodných vlákien patrí predovšetkým koberca hodvábne, bavlnené a vlnené. Z historického hľadiska sú tieto koberce jednou z najstarších technológií podlahových krytín. A skutočne stáročia ich vývoja doviedli koberce z prírodných vlákien takmer k úplnej dokonalosti (farby, izolačné schopnosti, príjemného dotyku, schopnosti regenerácie, odolnosti proti znečisteniu ...). Aj po dlhodobom zaťažení sa prírodné vlákno dokáže spamätať a vrátiť sa do pôvodného stavu.


Koberce z prírodných materiálov sa hodí predovšetkým do domácností, a to aj v podobe dekorácie, nie len na pochôdzne plochy.  Koberce z prírodného hodvábu majú nádherný lesk a vyniknú na nich aj tie najjemnejšie vzory, bavlnené koberce sú odolnejšie, ale menej pružné, avšak tiež pevné a trvanlivé, vlnené koberce výborne tlmí hluk a pohlcujú prach, pričom zlepšujú akustiku v miestnosti. Sú však menej odolné voči škvrnám a nečistote a príliš sa nehodí pre alergikov.


Kombinované koberce sú vlastne ideálnym kompromisom medzi prírodným a syntetickým kobercom. V rôznej miere tieto materiály preberajú dobré (ale tiež niektoré zlé) vlastnosti syntetických aj prírodných kobercov.


Pri výbere sa riadime symbolmi


Symboly (piktogramy) nám poskytujú pri výbere koberca všetky dôležité informácie. Z piktogramov sa dozvieme, či sa daný koberec hodí do domácnosti a kam (do ktorej miestnosti), aké sú jeho kvality, ako je odolný a akú znáša záťaž. Nájdeme tu aj doplňujúce vlastnosti koberce (či sa hodí do priestorov s podlahovým vykurovaním, či po ňom môžeme jazdiť kolieskami stoličiek, alebo či na neho môžeme stavať nábytok ...).


Ako zariadiť detskú izbu a vybrať vhodný detský koberec

Či už pri výbere nábytku zvolíme akýkoľvek materiál, vždy by sme mali dbať na jeho pevnosť, stabilitu, zdravotná nezávadnosť (nikdy neviete, kedy vaše bábätko bude chcieť zistiť akú chuť má noha od stola), ergonomický tvar a zaoblené hrany. Pokiaľ ale nakoniec nie je zbyt, pretože ste sa už do konkrétneho kusu dreva jednoducho zamilovali a ste si istí, že váš potomok bude cítiť to isté, aspoň tie hrany schovajte za praktické, a dnes už bežne dostupné, plastové "chrániče". 


Samozrejmosťou by mali byť aj plastové zarážky na dvere a okná. Sú veľmi užitočným pomocníkom nielen ako ochrana proti přiskřípnutým detským prštekom a hrča na hlave, ale aj proti oveľa vážnejším úrazom. 


Bezpečnosť v detskej izbe


Ďalším nevyhnutným detailom v izbe sú kryty na elektrické zásuvky. Úplne každé dieťa, ak zásuvku nebudete mať zakrytú, sa pokúsi do tých maličkých dierok niečo vraziť. 


Múdra prevencia je vždy oveľa lepšie variantom, ako zabrániť najhoršiemu, než bolestivé plieskanie jeho malých ručičiek.


Bezpečnosť podlahy vás nemusia príliš trápiť, ak vám leží na srdci správny vývoj chodidiel vášho potomka. Deťom sa totiž odporúča dávať papučky aj pri pohybe v byte. Tým sa navyše znižuje riziko pošmyknutia, alebo nejaké mechanické poranenie nožičky. 


Čomu však papuče zamedziť nedokážu, je pošmyknutia na voľne položenom koberci. To dokážu pásky s obojstrannou lepiacou vrstvou. Prilepíte je najprv na spodnú stranu koberca, najlepšie po jeho obvode, priečne aj pozdĺžne cez stred a všade tam, kde by sa mohli jeho časti ohýbať, a potom je prilepíte rovno k podlahe. 


Ak sa chcete vyhnúť lepenie, vyberte už v obchode koberec, ktorý nešmýka. Niektoré typy kobercov sú opatrené protišmykovým spodným dielom, napríklad pomocou latexu. 


Z latexu sú aj špeciálne protišmykové podložky, ktoré sa nelepí, ale iba položí pod koberec.


Doplnky do detskej izby a ich bezpečnosť


Do detskej izby sa spočiatku vôbec neodporúčajú voľne visiace textílie, ako sú dlhé záclony, závesy, ale aj obrusy. Rovnako tak by sme mali spočiatku zabudnúť aj na kvetinovú výzdobu. Vzduch možno osviežiť oveľa bezpečnejšie, napríklad kvalitným zvlhčovačom, ktorých je dnes na trhu tiež veľké množstvo. 


Prv než otravovať vlastné ratolesť chemikáliami v elektrickej zásuvke, je lepšie do okien namontovať siete proti hmyzu. Chemikáliám by ste sa v izbe mali vyhýbať aj pri bežnom upratovaní. Čistiace prostriedky radšej nahraďte octom alebo jedlou sódou. 


U väčšiny detských izieb dnes už nájdete aj nejaký ten relaxačné prvok, napríklad hopsadlo, stan s preliezačkou, trampolínu a podobne. Už pri nákupe by sme si mali overiť príslušné atesty o zdravotnej nezávadnosti a bezpečnosti. Aj v prípade výberu svietidiel voľte radšej drahšie, ale kvalitnejšie modely. Obmedzíte tým nielen riziko elektrického skratu, ale aj prípadný negatívny vplyv na zrak dieťaťa.


Skryté nebezpečenstvo v detskej izbe


Všeobecne sa odporúča, aby si rodičia malých batoliat sami preliezli byt po štyroch skôr, ako to bude vedieť ich malý potomok. Sami tak odhalí veľa ďalších skrytých nástrah, ako sú voľne ležiace predĺžené šnúry, ľahko prístupné oteckove náradie, Netesné plechovky s farbou, upratovacie pomôcky. 


Nebezpečenstvo môžu predstavovať aj exotické kvety. Malé deti majú tendenciu všetko poznávať jazykom a je teda lepšie sa radšej dopredu uistiť, že naše neznáma kvetinová kráska naozaj nevylučuje žiaden jedovatý extrakt. 


Čím starší ratolesť, tým slabšia bude váš vplyv na úpravu jeho výsostných vôd v byte. Až sa z vášho roztomilého kloučka stane teenager, on už vám potom vysvetlí sám, čo vlastne bytostne potrebuje. Dokonca vám aj oznámi kde a hlavne za koľko to zoženiete.


Detská izba pre bábätko


Mnohé mamičky nosia v predstavách izbu pre svoje dieťatko pomaly od okamihu vypísanie tehotenského preukazu. A mnohé tiež nie - buď na to nie sú tie správne typy alebo ... Chcú spať s bábätkom spoločne v jednej posteli! Ostatne prečo nie - podľa niektorých výskumov sú deti, ktoré v útlom veku s rodičmi nespali, úzkostnejší, majú nižšie sebavedomie a niekedy aj väčšie problémy s nadväzovaním vzťahov. Každopádne ak mamičke tento režim vyhovuje a je potom schopná bez problémov dieťa naučiť na vlastnú posteľ, má pohodlnejšie kojenie i kontrolu, či jej bábätko dýcha.


Košík alebo kolíska

Či už spí bábätko v prvých niekoľkých mesiacoch s mamičkou alebo samé, postieľku rozhodne potrebovať bude. Alternatívu k nej predstavuje buď prútený košík s vhodnou podložkou na dno pre prvých šesť nedieľ alebo na dobu prvých troch mesiacov malá kolíska. Ak ju máte z dôb vašich babičiek, neváhajte, pretože nové nie sú vôbec lacné a vzhľadom k ich malej veľkosti ich využijete relatívne krátku dobu. Na druhú stranu dodajú bytu svoje čaro a sú vzhľadom k jednoduchému hojdanie veľmi praktické. Navyše sa v nich bábätko cíti bezpečnejšie, pretože okolo seba nemá toľko otvoreného priestoru ako v bežnej postieľke. Kolísky sú často k dostaniu s textilnými nebesami s pevnou kostrou.


Detská postielka


Klasické detské postieľky s polohovacím roštom do troch výškových úrovní a aspoň raz sťahovacie bočnice sa stále vyrábajú a predstavujú stálicu na trhu detského nábytku. Zaobstarať sa dajú bez matraca zhruba od 100€ až do niekoľkonásobne vyššie sumy. Záleží pochopiteľne na materiále, prevedenie aj faktu, či sa napríklad jedná o súčasť celej designovej zostavy pre detskú izbu. Tieto postieľky sa väčšinou vyrábajú v dvoch veľkostiach menšia (120 x 60 cm) a väčšie (140 x 70 cm). Rozmer si vyberiete podľa vzrastu vášho dieťaťa aj veľkosti bytu. Rozhodne priečky by nemali byť od seba vzdialené viac ako 6-8 cm, aby decko neprestrčilo hlavu a menej ako 2,5 cm, aby medzi nimi neuviazla detská rúčka alebo nôžka.



Matrace do detskej postielky

Matrac, ktorý stojí pár eur, kúpte nový, aby ste si boli istí, že dieťa spí na čistom podklade. Predávajú sa takmer výhradne penové, len v rôznych tvrdostiach a s odlišnými, najlepšie pracími poťahy. Matrac by mal sedieť v ráme postieľky pevne tak, aby medzi ňu a rám nebolo možné zasunúť dva prsty vedľa seba. Keď totiž dieťa začne chodiť vo vnútri postieľky, mohla by sa mu do medzery zaseknúť nožička. Veľmi obľúbené sú polstrované mantinely, ktoré sa priväzujú na bočnice. Používajú sa k tomu, aby sa překulující bábätko neudrelo. Odviažte je ale vo chvíli, keď si dieťa začne samo stúpať, mohlo by po nich nevyšplhá von. Šnúrky by nemali byť dlhšie ako 30 cm - hrozí uškrtenie.


Rastúce detské postielky

Hit posledných rokov prestavujú rastúce modely postieľok, ktoré sa dajú prestavať napríklad na posteľ s čelami pre trojročné dieťa. Tieto postieľky sú väčšinou súčasťou kompletné detské zostavy pre detskú izbu, ktorá obsahuje navyše prebaľovací pult, skriňu a ďalšie úložné priestory jednotného dizajnu. Hodí sa do samostatného detskej izby a ak do nich chcete investovať, stačí potom v závislosti od veku dieťaťa len dokupovať ďalšie diely. Veľkou variabilnosťou sa vyznačujú práve prebaľovacie pulty, z ktorých po sňatí prebaľovacieho nástavca vzniká bežná komoda. K dostaniu sú aj prebaľovacie nástavce na práčku alebo na postieľku, pochopiteľne s bezpečnostným tvarom, aby sa dieťa ľahko neprevalilo do strany.








TOPlist