***FACEBOOK FANS***

PRODUKT

Hrací koberec pre deti, kusové koberce, detské koberce, hrací koberec, koberec cesty, koberce pre deti

detské koberce, detský koberec, koberec cesty, koberec pre deti, kusové koberce, kvetinové koberce, koberce jednofarebné

dětské koberce, dětský koberec, koberec silnice, koberec pro děti, kusové koberce, květinové koberce, koberce jednobarevné,

Hrací koberec pro děti, kusové koberce, dětské koberce, hrací koberec, koberec silnice, koberce pro děti

Baba szőnyegek gyerekeknek, Játék szőnyeg gyerekeknek, szőnyegek gyerekeknek, Fürdőszoba szőnyeg , Padlószőnyeg, Szőnyeg, Rongyszőnyeg


Syntetické vlákno

Úvod O kobercochPolyamidové vlákno

Skupina syntetických vlákien vyrobených z polyamidov, medzi najčastejšie vyrábané vlákna patria vlákna polikaprolaktanu (nylon 6, stilon, kapron, perlon, polan) a vlákna polyadipátu hexamethylendiaminu (nylon, nylon 6,6, polyamid 6,6). Majú vysokú pevnosť, dobre sa čistia a rýchlo schnú.


Využitie, výhody a nevýhody polyamidového vlákien

Polyamidove vlákna sú odolné proti baktériám a plesniam. Ich nevýhodou je žltnutie svetlom a nízka odolnosť voči kyselinám a rozpúšťadlám. Využívajú sa vo výrobe odievania a technických textílií (rybárske siete, šnúry, detské koberce).   


                                                         
Aké sú syntetické vlákna?

Ako viete, vlákna sa delia na prírodné a chemické. Chemické vlákna môžu vzniknúť z prírodných surovín (vlákien - vrátane viskózy) a syntetických vlákien (vrátane umelých vlákien - polyesteru a polyamidu). Všeobecne platí, že bez zbytočných technických detailov, je základom pre výrobu syntetických vlákien ropa a jej deriváty. Rovnaký proces výroby je tiež používaný pri výrobe plastových fliaš.


Syntetické vlákna sú často celkom démonizované, považované za horšie ako prirodzené. Po prečítaní vedeckých štúdií by som povedal, že syntetické vlákna sú jednoducho iné. Po prvé, ide o veľmi heterogénnu kategóriu vlákien. Polyester má mnoho nedostatkov, ale je veľmi odolný. Polyamid má mnoho moderných verzií, ktoré sa zbavili väčšiny nevýhod syntetických vlákien (napr. vzduchová nepriepustnosť). Toto vlákno je vylepšená verzia, úspešne použitá na výrobu vysoko kvalitného športového oblečenia, alebo spodnú bielizeň.


Druhy a vlastnosti syntetických vlákien

Spravidla máme 4 druhy syntetických vlákien:

    
polyesterové vlákna - sú popísané podrobnejšie nižšie
    
polyamid - podrobnejšie popísané nižšie
    
polyakrylonitryl vlákien, - to znamená, akryl
    
polyuretánové vlákna - vrátane Lycra, Spandex a Dorlastan
 
Výhody syntetických vlákien:

  •     vysoká odolnosť voči pružnosti - a to ako za sucha i za mokra, jednotlivé syntetické vlákna sú rôzne v tomto bode, ale rozdiely sú zanedbateľné
  •     Vysoká elasticita - syntetika sa nepokrčí a nevyžaduje žehlenie
  •     rýchlo schnú - vzhľadom na to, že neabsorbujú vodu
  •     odolný proti slnečnému žiareniu - výlučne polyester, ktorý je ideálny pre závesy, záclony, atď.
  •     Nie sú kontaminované moľami, plesňami a baktériami
  •     Nie sú vnímateľné - prakticky všetký syntetické vlákna nespôsobujú alergické reakcie, aj keď vzhľadom k elektrizovaniu (príťažlivosť prachu a nečistôt) sa neodporúča pre alergikov


 
Nevýhody syntetiky (všeobecne):

  •     elektrizujúca - ako akryl, nepríjemné pocity pre telo, ako reakcia na vlasy, ale aj priťahovanie  prachu a nečistôt, s výnimkou spandex a lycra
  •     nie sú hygienické - extrémne nízka hygroskopicita (syntetický neabsorbuje vlhkosť, alebo absorbuje veľmi nízky stupeň) a nízku priedušnosť, s výnimkou vysoko kvalitné polyamidových vlákien, z ktorých sú vyrobené najmä športové oblečenie a spodná bielizeň.
  •     Sú horľavé! - zdôrazňujem túto funkciu najmä preto, že len zriedka, keď je oblečenie vyrobené z polyesteru alebo polyamidu, nájdete na nášivke slová "držať ďalej od ohňa." Ak ste náhodou dostali váš rukáv nad plameň (napr. sviečok, ale aj dostatok iskier na grile, ohni), tak vaše oblečenie nebude horieť, ale sa začne rýchlo iba topiť, vytvorý kvapkajúcu, ťažkú rozpálenú hmotu veľmi nebezpečnú pre vašu pokožku!

 
Polyester

Je všeobecne považovaný za nižšiu triedu syntetických vlákien, ale tiež má svoje nesporné výhody v podobe veľmi vysokej pevnosti. Ak hľadáte oblečenie, ktoré vydrží veľa, musia byť ľahko čistiteľné a odolné proti slnečnému žiareniu, bude to polyesterové oblečenie.


Polyamid

Vyznačuje sa o niečo nižšou pružnosťou než polyester (o niečo viac sa krčí), žltne na slnku, ale má jednu nepopierateľnú výhodu, čo je dôležité pre výrobcov odevov - polyamidové vlákna môžu byť ľahko farbené tak, aby sa dosiahlo vysokej kvality čiernej a ďalších veľmi sýtych farieb. Preto je polyamid často používaný výrobcami plaviek (hoci žltnú na slnku). Polyamid má mierne vyššiu absorpciu vlhkosti, než polyester, ale to je ďaleko od bavlny, ľanu, alebo vlny. Polyamid, najmä kvalita je oveľa drahšia ako výroba polyesteru, čo je dôvod, prečo oblečenie z polyamidu bude drahšie, niekedy aj oveľa drahšie ako z vlny, alebo bavlny.


Elastické vlákna

Neexistuje možnosť v súčasnej dobe nájsť spodnú bielizeň, alebo pančuchové nohavice, ktoré by neboli vyrobené syntetických a elastických vlákien. Elastické vlákna sa vyrábajú z rôznych syntetických vlákien. Väčšina vlákien sú polyamidové, alebo polyuretánové.

Spandex - je vytvorený zo syntetického kaučuku, 85% obsahuje polyuretán a slúži predovšetkým ako prímes pre bavlnu alebo vlnu.

Lycra - vzniká z polyuretánových vlákien, používa sa najmä pri výrobe spodného prádla.

Elastan - z polyamidu.
TOPlist